Botox

Zmarszczki mimiczne (kurze łapki, lwia zmarszczka czy zmarszczki poziome w obrębie czoła) u większości osób z łatwością można usunąć za pomocą kilku wstrzyknięć toksyny botulinowej (Botox) wykonanych strzykawką z bardzo cienką igłą. Botulina działa jedynie w obrębie mięśni do których została podana, dzięki czemu wygląd twarzy i mimika pozostałych mięśni pozostają bez zmian, a zmarszczki znikają. Za pomocą toksyny botulinowej wykonać można także niewielki lifting bez skalpela (uniesienie brwi), usunąć zmarszczki w obrębie szyi czy wokół ust, zmarszczki na nosie (tzw. Króliczy nosek). Krótkie leczenie toksyną przywraca skórze młodość, świeżość oraz usuwa oznaki zmęczenia. Leczenie wymienionych problemów estetycznych toksyną botulinową należy obecnie do jednych z najczęstszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej wykonywanych na świecie, które u większości pacjentek dają pełną satysfakcję z uzyskanych wyników, nieporównywalną do najlepszych i najdroższych kosmetyków.

W trakcie konsultacji lekarz dobiera dla każdego pacjenta indywidualnie precyzyjne dawki i miejsca wstrzyknięcia botuliny. W przypadku głębokich i mocno zaznaczonych zmarszczek dla uzyskania pełnego efektu mogą być konieczne uzupełniające zabiegi wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym lub zabiegi rewitalizujące (mezoterapia igłowa). Iniekcje botoksu są prawie bezbolesne i wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich i krótkich igieł.

Zabieg trwa kilkanaście minut, towarzyszy mu uczucie delikatnego kłucia w miejscu podania preparatu, nie wymaga rezygnowania z codziennej aktywności. Rezultaty są widoczne w ciągu pierwszych dni (do około 7 dni) i utrzymują się przez następne 4 miesiące. W miarę stosowania toksyny botulinowej skóra w miejscu podania „odzwyczaja” się od marszczenia, a co za tym idzie preparat może być podawany rzadziej, z reguły stosuje się go raz na 6 m-cy.

Zabiegi toksyną botulinową cechują się znikomym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i wbrew ogólnie panującym poglądom zaliczane są do najbezpieczniejszych procedur medycznych. Co więcej zabieg botoxem to nie tylko usunięcie obecnych w momencie leczenia zmarszczek mimicznych, ale także najskuteczniejsza obecnie metoda profilaktyki przeciwzmarszczkowej leczonej okolicy skóry. Regularnie wykonywany zabieg (co 6 – 8 miesięcy) to znaczne opóźnienie powstawania zmarszczek w poddawanej terapii okolicy. Jeśli chodzi o zastosowanie toksyny botulinowej, to nie kierujemy się ograniczeniami wiekowymi, a raczej potrzebami pacjentów.

Coraz częściej stosuje się go jako zabieg profilaktyczny u młodych osób, a nie jak dawniej przy obecnym znacznym pomarszczeniu skóry. Pamiętajmy, że przy zaprzestaniu działania toksyny botulinowej zmarszczki nie będą bardziej pogłębione niż przed jej podaniem, zostaną „zamrożone” w stadium sprzed podania. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta, często zmarszczki ulegają spłyceniu z powodu odpoczynku od marszczenia jaki dostaje skóra na czas działania botuliny.

Działanie toksyny botulinowej na zmarszczki polega na zahamowaniu uwalniania neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów do komórki mięśniowej . Konsekwencją jest odnerwienie mięśni i „zrelaksowanie” skóry znajdującej się nad mięśniem, co w efekcie prowadzi do rozprostowania zmarszczek.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • alergia na toksynę botulinową
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią
 • brak pełnoletności
 • nadwrażliwość na albuminy ludzkie
 • choroby o podłożu nerwowo-mięśniowym (miastenia, padaczka, zaburzenia neurologiczne, miopatie)
 • stany zapalne skóry w miejscach planowanego wstrzyknięcia
 • ogólnie złe samopoczucie, gorączka, przeziębienie
 • stosowanie w ostatnim czasie leków : antybiotyków aminoglikozydowych, leków przeciwmalarycznych, cyklosporyny, penicylaminy, leków zwiotczających
 • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.
Zalecenia po zabiegu:

 • przez ok. 4 godziny należy ćwiczyć mięśnie mimiczne, które zostały wstrzyknięte podczas zabiegu
 • nie masować punktów wstrzyknięcia
 • przez 4 godziny nie kłaść się ani nie pochylać
 • przez dobę nie wykonywać ćwiczeń fizycznych, nie latać samolotem i nie spożywać alkoholu
 • przez tydzień nie opalać się, nie stosować peelingów chemicznych z użyciem kwasów, nie stosować samoopalacza.

Cena ustalana jest indywidualnie, w zależności od ilości zużytego preparatu.

CENNIK

średnia cena za jedną okolicę
od 400,00 zł
kurze łapki
450,00 zł – 550,00 zł
lwia zmarszczka
500,00 zł – 600,00 zł